Distance Learning Schedule

Distance Learning Schedule

(The link to the Distance Learning Schedule Google Sheet)

Monday – English and Electives
Contents Teachers
9:00 – 9:30 Eng 9 and Eng 10 H Bevard, Bransford, Holmes
9:30 – 10:00 Eng 9 H, Eng 10, AP Lang Bevard, Hommel, Holmes, Bransford
10:00 – 10:30 Eng 11 and AP Lang Beamon, Bransford, Holmes
10:30 – 11:00 Eng 11 H and Eng 12 Beamon, Echols, Destry
11:00 – 11:30 Adv Critical Rdg and English 12 Lab Echols
11:30 – 12:00 TV Production Echols
12:00 – 12:30 Journalism Beamon, Hommel
12:30 – 1:00 College 11 Beamon, Blackwell
1:00 – 2:00 English Dept Meeting
Tuesday – Math and Tech
Contents Teachers
9:00 – 9:30 AP CSP Bayram
9:30 – 10:00 Intro to Comp Sci Bayram
10:00 – 11:00 Algebra 1, Algebra 2, Probability, AP Stat
Caldwell, Gebrehiwot, Destry, Keskin, Eclevia, Bruchey
11:00 – 12:00 Quantitative, FOCA, AP Calc Gebrehiwot, Destry, Bruchey, Eclevia
12:00 – 1:00 FOT and AP Java Hynes, Blackwell, and Bayram
1:00 – 2:00 Pre-Calc and Geometry Eclevia, Keskin, Subasi,Destry
2:00-3:00 Math Dept Meeting
Wednesday – Science and Electives
Contents Teachers
9:00 – 10:00 Physics, Env. Sci., AP Chem Coholic, Hyde (with Bayram), Ozdem
10:00 – 11:00 Biology, Biogeochem, and Chem H Clarke, Gonzalez, Ozdem, Coholic
11:00 – 11:30 Forensic Lab Gonzalez
11:30 – 12:00 Genetics Hyde (with Clarke)
12:00 – 12:30 Medical Science Clarke
12:30 – 1:00 Entreprenuership Ozdem, Blackwell, Hynes
1:00 – 2:00 Science Dept Meeting
2:00 – 3:00 Staff Meeting
Thursday – Social Studies and Electives
Contents Teachers
9:00 – 9:30 US History Lee
9:30 – 10:00 US History H and AP US Lee and Cunning
10:00 – 10:30 Government H and AP Gov Elrod and Cunning
10:30 – 11:00 Government Elrod
11:00 – 11:30 World Funk
11:30 – 12:00 World H and AP World Mirza and Funk
12:00 – 12:30 Public Policy Mirza
12:30 – 1:00 Lifetime Sports Snyder
1:00 – 2:00 SS Dept Meeting
Friday – STAMP and Electives
Contents Teachers
9:00 – 9:30 PE and Health Snyder, Dunn
9:30 – 10:00 Art 1 and Drama Gottlieb, Hommel, Bransford
10:00 – 10:30 Art 2 Gottlieb
10:30 – 11:00 Art 3 Gottlieb
11:00 – 11:30 Piano and Financial Lit Carter, Bruchey, Eclevia
11:30 – 12:00 Spanish 1 and College 12 Djer, Dunn
12:00 – 12:30 Spanish 2 Djer
12:30 – 1:00 Spanish 3 Djer
1:00 – 1:30 Speech Graham
1:00 – 2:00 STAMP Dept Meeting
All Meetings at A Glance
Monday 1:00 – 2:00 English Dept Meeting
Monday 11:00 – 12:00 SBMT
Tuesday 2:00 – 3:00 Math Dept Meeting
Wednesday 1:00 – 2:00 Sci Dept Meeting
Wednesday 2:00 – 3:00 Staff Meeting starting after April 14th – more info to come
Thursday 1:00 – 2:00 SS Dept Meeting
Friday 2:00 – 3:00 STAMP Dept Meeting
Counselor Sessions
Tuesday 10:00 – 11:00 10th grade
Wednesday 10:00 – 11:00 11th grade
Wednesday 11:00 – 12:00 12th grade
Thursday 10:00 – 11:00 9th grade
Skip to toolbar